Hvad koster det at bage verdens bedste brød?

Et hjemmebagtbrød på 1 kilo koster 8.5 kr.

Et brød fra Lagkagehuset koster ca. 70 kr/kg. Et frosent surdejsbrød koster mellem 70 og 80 kr/kg. Ved at bage eget brød kan man spare ca. 87-89%.

Et bondebrød i supermarkedet koster ca. 13 kr/kg. Ved at bage eget brød kan man spare ca. 35%.

  • Samlet for Mel = 3.75 kr for 1 kg brød
    • Hvede 350 g @ 6 kr/kg = 2.1 kr
    • Durum 150g @ 10 kr/kg = 1.5 kr
    • Fuldkornshvede 50g @ 3kr/kg = 0.15 kr
  • El/Ovn 2.30.75 KW for 1 time @ 1,84 kr per kWh = 4.230.75=3.18
  • Blomster Honning 25g @ 59.50 kr/kg = 1.49 kr
  • Vand 550 g vand @ 54 kr/1000 liter = 0.03 kr
  • Gær 5g @ 19 kr/kg = 0.1 kr
  • Salt 10 g @ 2.5 kr/kg = 0.025