Erstat Smør med Dijonnaise

Ved at erstatte smør/smørbart med Dijonnaise kan du få mere smag, samt reducere forbrug af umættede fedtsyrer med 85-93%. Tilsvarende kan kalorieforbruget på fedtstof falde med 18-43%.

Smør og fedtstofPris/kgtilbudkCal/100g% mættede
fedtsyrer
%
fedt
Kærgården10040-8065235%72%
Bakkedal8236-4067934%75%
Lurpak – smør109.536-4073952%82%
Lurpak – smørbart107.536-4072442%80%
Naturli – smørbart70.96068126%75%
Kærgården – Let99.7551622%57%
Becel – Let59.8403467.5%38%
Becel – ProAktiv131.83197.8%35%
Dijon sennep80-12023-601500.6%11%
Mayonnaise75-9840-506906.2%79%
Dijonnaise
(50% Dijon sennep,
50% Mayonnaise)
80-15732-554213.4%42-
45%