Opskrift: Ramensuppe

  • 1 liter vand
  • 2 Boullionterninger
  • Risnudler
  • Grønt feks. spinat, bønnespirrer, svampe
  • 4 blødkogte æg
  • Miso paste (rød eller hvid)
  • Koreansk chili sauce, Gochujang
  • Ristet semsamolie
  • Ristede sesamfrø
  • Ingefær pulver

Personlige mad system

AktivitetType
Skraldede Gulerødder i plastik boks i køleskabetSnack alternativ
Havregrød med kanel sukker hver morgen Morgenmads rutine
Fyld køleskabet op med grønt og frugt når jeg handler indIndkøb
Modne bananer skæres i skiver og fryses ned til brug i bananisDessert alternativ
Købe stort ind af god alkoholfri øl nå det er på tilbudAlkohol alternativ

Hvor meget skal man købe når det er på tilbud?

  • Hvad er udløbsdatoen (uger nr)?
  • Hvad er den nuværende uge nr?
  • Hvor mange uger i den perioden forventer du at være på ude/ikke hjemme?
  • Hvor mange dage om ugen bruger du det?
  • Hvor mange gange bruger du det per dag?
  • Hvilke mængder bruger du per gang?

Eksempel, finvalset havre til havregrød:

  • Hvad er udløbsdatoen (uger nr)? uge 46
  • Hvad er den nuværende uge nr? uge 6
  • Hvor mange uger i den perioden forventer du at være på ude/ikke hjemme? 5 uger
  • Hvor mange dage om ugen bruger du det? 5 dage om ugen
  • Hvor mange gange/portioner bruger du det per dag? 3 gange/portioner per dag
  • Hvilke mængder bruger du per gang/portion? 40 g per gang/portion

Antal uger indenfor holdbarhedsdatoen: 46-6-5 = 35 uger

Mængde af forbrug per uge: 40 g x 3 x 5= 0.6 kg/uge

Samlet forventet forbrug i holdbarhedsperioden: 35 uger x 0.6 kg/uge = 21 kg.

Hvis normal prisen er 10-12 kr /kg, og tilbudsprisen er 8 kr / kg, så kan du samlet set spare 2-4 kr x 21 kg = 42-84 kr.

Hvis normal prisen er 10-12 kr /kg, og tilbudsprisen er 5 kr / kg, så kan du samlet set spare 5-7 kr x 21 kg = 105-147 kr.