Hvad er et almindeligt og rimeligt forbrug på Daglivarer?

I det store hele bør kunne klare sig for følgende beløb:

Husstandens størrelse: Beløb pr. måned

En enlig 2.500 kr.
To voksne 4.000 kr.
To voksne og et barn 5.500 kr.
To voksne og to børn 6.500 kr.
To voksne og tre børn 7.500 kr.

Beløbet dækker mad, drikkevarer og øvrige husholdningsudgifter som vaskepulver, vitaminer mm, men ikke tobak.

Kilde: Sund Økonomi

Få et fingerpeg til hvad du kan gøre for at forbedre din økonomi.

Hvem er gennemsnits danskeren?

En almindelig familie med et barn har en hustandsinkomst på 752,441 kr om året før skat. En familie med to børn har en årlig indkomst på 932,282 kr.

Ser man nærmere efter vil man se at der store forskelle på livstilen, på trods af at flere familier har samme levevilkår.

LivstilsvalgAt leve på en sten”Den, der ved, han har nok, er rig”“Vi lever kun en gang”
Biler/ transportIngen bil, offentligt transport og cykelEn familie bil, og cyklerTo biler og cykler
MøblerXL møbler, Jysk, Harald Nyborg, BauhausBlanding af design og IKEA møblerTrendy møbler og det nyeste nye elektronik
IndkøbsvanerStorkøb til forådskammeret. At få de bedste ting til den billigste pris. Køber modetøj, musthaves, nyeste gadgets til hjemmet
Madlavning, Takeaway / RestauranterSpiser aldrig ude. Bruger ikke takeaway.Laver mad selv 5-6 gange om ugen. Spiser ude eller bestiller takeaway 1-2 gange om ugen.Laver sjældent mad selv. Køber færdig-lavede retter, takeaway eller spiser ude.
RejserRejser sjældentRejser 1-3 gange om åretRejser 4-6 gange om året inkl. skiferie.
OpsparingSætter alt til side til pensionenSætter 5-10% af indkomsten til side hver måned.Bruger mere end man tjener.
Gør brug af forbrugslån og kassekredit.
Følelsesmæssig tilgang til økonomienFrygten for ikke at have “nok”At få frigjort flest mulige midler, så man slipper for at bekymre
sig og får råd til noget af det, man virkelig gerne vil.
Frygten for ikke athave “nok”

Kilder: https://www.dst.dk/da/Statistik/Publikationer/gennemsnitsdanskeren, Sund Økonomi, Test din Økonomi

Hvad kan du spare i dit daglige forbrug?

Liste af vaner der kan hjælpe dig med at spare i dit daglige forbrug. Besparelsen afhænger af dine nuværende vaner.

VaneBesparelses eksempelBesparelse per gang, krBesparelse %
1. Lav mad selvI stedet for takeaway pizza, så lav pizza dejen selv og tilføj toppings. Fra 67 kr til 15 kr per måltid77%
2. Spis mindre kød, flere grøntsagerErstat kød med grøntsager i en hovedretFra 32 kr til 15 kr per halve kilo50%
3. Drik mindre alkohol Erstat øl og vin med vand, te eller kaffeFra 5 kr til 1 kr per glas/kop80%
4. Køb private label i stedet for mærkerF.eks. køb privatelabel sodavand i stedet for mærke sodavand.Fra 8 kr til 2 kr per liter75%
5. Spis havregrød til morgen mad Erstat rundstykkere/bagerbrød med portion havregrød med kanelsukker.Fra 5 kr til 1 kr per måltid80%
6. Bag dit eget brødErstat bagerbrød med hjemmelavet brødFra 50 kr til 5 kr90%
7. Bag dit eget knækbrødErstat færdiglavet knækbrød købt med hjemmelavet.Fra 40 kr til 5 kr per kg80%

Erstat Smør med Dijonnaise

Ved at erstatte smør/smørbart med Dijonnaise kan du få mere smag, samt reducere forbrug af umættede fedtsyrer med 85-93%. Tilsvarende kan kalorieforbruget på fedtstof falde med 18-43%.

Smør og fedtstofPris/kgtilbudkCal/100g% mættede
fedtsyrer
%
fedt
Kærgården10040-8065235%72%
Bakkedal8236-4067934%75%
Lurpak – smør109.536-4073952%82%
Lurpak – smørbart107.536-4072442%80%
Naturli – smørbart70.96068126%75%
Kærgården – Let99.7551622%57%
Becel – Let59.8403467.5%38%
Becel – ProAktiv131.83197.8%35%
Dijon sennep80-12023-601500.6%11%
Mayonnaise75-9840-506906.2%79%
Dijonnaise
(50% Dijon sennep,
50% Mayonnaise)
80-15732-554213.4%42-
45%

Hvor meget skal man købe når det er på tilbud?

  • Hvad er udløbsdatoen (uger nr)?
  • Hvad er den nuværende uge nr?
  • Hvor mange uger i den perioden forventer du at være på ude/ikke hjemme?
  • Hvor mange dage om ugen bruger du det?
  • Hvor mange gange bruger du det per dag?
  • Hvilke mængder bruger du per gang?

Eksempel, finvalset havre til havregrød:

  • Hvad er udløbsdatoen (uger nr)? uge 46
  • Hvad er den nuværende uge nr? uge 6
  • Hvor mange uger i den perioden forventer du at være på ude/ikke hjemme? 5 uger
  • Hvor mange dage om ugen bruger du det? 5 dage om ugen
  • Hvor mange gange/portioner bruger du det per dag? 3 gange/portioner per dag
  • Hvilke mængder bruger du per gang/portion? 40 g per gang/portion

Antal uger indenfor holdbarhedsdatoen: 46-6-5 = 35 uger

Mængde af forbrug per uge: 40 g x 3 x 5= 0.6 kg/uge

Samlet forventet forbrug i holdbarhedsperioden: 35 uger x 0.6 kg/uge = 21 kg.

Hvis normal prisen er 10-12 kr /kg, og tilbudsprisen er 8 kr / kg, så kan du samlet set spare 2-4 kr x 21 kg = 42-84 kr.

Hvis normal prisen er 10-12 kr /kg, og tilbudsprisen er 5 kr / kg, så kan du samlet set spare 5-7 kr x 21 kg = 105-147 kr.

Hvad koster det at bage verdens bedste brød?

Et hjemmebagtbrød på 1 kilo koster 8.5 kr.

Et brød fra Lagkagehuset koster ca. 70 kr/kg. Et frosent surdejsbrød koster mellem 70 og 80 kr/kg. Ved at bage eget brød kan man spare ca. 87-89%.

Et bondebrød i supermarkedet koster ca. 13 kr/kg. Ved at bage eget brød kan man spare ca. 35%.

  • Samlet for Mel = 3.75 kr for 1 kg brød
    • Hvede 350 g @ 6 kr/kg = 2.1 kr
    • Durum 150g @ 10 kr/kg = 1.5 kr
    • Fuldkornshvede 50g @ 3kr/kg = 0.15 kr
  • El/Ovn 2.30.75 KW for 1 time @ 1,84 kr per kWh = 4.230.75=3.18
  • Blomster Honning 25g @ 59.50 kr/kg = 1.49 kr
  • Vand 550 g vand @ 54 kr/1000 liter = 0.03 kr
  • Gær 5g @ 19 kr/kg = 0.1 kr
  • Salt 10 g @ 2.5 kr/kg = 0.025