Drik mindre alkohol

Et lavere alkohol forbrug kan hjælpe med både en sund økonomi, vægttab samt lavere risiko for livsstilssygdomme

  • Alkoholindtag er relateret til omkring 60 forskellige sygdomme og tilstande. 
  • Risikoen for kræft stiger parallelt med forbruget
  • Du har en lav risiko for at blive syg på grund af alkohol ved et forbrug på 7 genstande om ugen for kvinder og 14 for mænd

Gode råd til at drikke mindre

1. Overvej hvad alkohol gør for dig

  • Tænk over, hvornår det er nemt at droppe alkoholen, og hvornår det er svært
  • Skriv en liste med dine grunde til at drikke mindre
  • Beslut dig for, hvordan dine alkoholvaner skal være: Hvor mange genstande om ugen? Hvornår?

2. Forbered dig

  • Fortæl dine nærmeste om dine nye mål for alkoholvaner. Det hjælper dig med at holde fast i din beslutning
  • Planlæg, hvornår du drikker og hvornår du ikke gør
  • Hav kun alkohol derhjemme, når du har planlagt at drikke
  • Begynd at drikke alkohol med færre procenter – drik vand til hver genstand
  • Vælg en dag, hvor du vil begynde at lægge dine alkoholvaner om.

3. Start nye vaner

  • Drik ikke alkohol hver dag – men kun hver anden dag eller kun i weekenden
  • Drik noget andet – fx alkoholfri vin og øl, juice eller kaffe
  • Nyd alkohol i små mængder, når du er hjemme. Sæt en grænse på 1 genstand.
  • Bestil mindre mængder, når du er ude – fx en lille øl i stedet for en stor eller drikke med færre procenter
  • Drop alkoholen og gør noget andet – gå en tur eller snak med en ven
  • Drop alkoholen et stykke tid – se hvor mange dage, du kan undvære alkohol
  • Sig “Nej tak”.

Kilde: Sundhedstyrelsen udmeldinger om alkohol.

Hvad kan du spare i dit daglige forbrug?

Liste af vaner der kan hjælpe dig med at spare i dit daglige forbrug. Besparelsen afhænger af dine nuværende vaner.

VaneBesparelses eksempelBesparelse per gang, krBesparelse %
1. Lav mad selvI stedet for takeaway pizza, så lav pizza dejen selv og tilføj toppings. Fra 67 kr til 15 kr per måltid77%
2. Spis mindre kød, flere grøntsagerErstat kød med grøntsager i en hovedretFra 32 kr til 15 kr per halve kilo50%
3. Drik mindre alkohol Erstat øl og vin med vand, te eller kaffeFra 5 kr til 1 kr per glas/kop80%
4. Køb private label i stedet for mærkerF.eks. køb privatelabel sodavand i stedet for mærke sodavand.Fra 8 kr til 2 kr per liter75%
5. Spis havregrød til morgen mad Erstat rundstykkere/bagerbrød med portion havregrød med kanelsukker.Fra 5 kr til 1 kr per måltid80%
6. Bag dit eget brødErstat bagerbrød med hjemmelavet brødFra 50 kr til 5 kr90%
7. Bag dit eget knækbrødErstat færdiglavet knækbrød købt med hjemmelavet.Fra 40 kr til 5 kr per kg80%

Erstat Smør med Dijonnaise

Ved at erstatte smør/smørbart med Dijonnaise kan du få mere smag, samt reducere forbrug af umættede fedtsyrer med 85-93%. Tilsvarende kan kalorieforbruget på fedtstof falde med 18-43%.

Smør og fedtstofPris/kgtilbudkCal/100g% mættede
fedtsyrer
%
fedt
Kærgården10040-8065235%72%
Bakkedal8236-4067934%75%
Lurpak – smør109.536-4073952%82%
Lurpak – smørbart107.536-4072442%80%
Naturli – smørbart70.96068126%75%
Kærgården – Let99.7551622%57%
Becel – Let59.8403467.5%38%
Becel – ProAktiv131.83197.8%35%
Dijon sennep80-12023-601500.6%11%
Mayonnaise75-9840-506906.2%79%
Dijonnaise
(50% Dijon sennep,
50% Mayonnaise)
80-15732-554213.4%42-
45%

Erstat chokolade med Earl Grey te

Earl grey te har en sød og let syrlig smag. Hvis du har for vane at spise chokolade i løbet af dagen, f.eks. sent på eftermiddagen eller efter aftensmaden, så kan en kop te være en mulig erstatning.

kCalPris, kr
Mørk Chokolade – 20 gram1208-10
Mørk Chokolade – 10 gram604-5
Blandet slikpose – 50 gram1755-8
Earl Grey te00.5-6