Drik mindre alkohol

Et lavere alkohol forbrug kan hjælpe med både en sund økonomi, vægttab samt lavere risiko for livsstilssygdomme

  • Alkoholindtag er relateret til omkring 60 forskellige sygdomme og tilstande. 
  • Risikoen for kræft stiger parallelt med forbruget
  • Du har en lav risiko for at blive syg på grund af alkohol ved et forbrug på 7 genstande om ugen for kvinder og 14 for mænd

Gode råd til at drikke mindre

1. Overvej hvad alkohol gør for dig

  • Tænk over, hvornår det er nemt at droppe alkoholen, og hvornår det er svært
  • Skriv en liste med dine grunde til at drikke mindre
  • Beslut dig for, hvordan dine alkoholvaner skal være: Hvor mange genstande om ugen? Hvornår?

2. Forbered dig

  • Fortæl dine nærmeste om dine nye mål for alkoholvaner. Det hjælper dig med at holde fast i din beslutning
  • Planlæg, hvornår du drikker og hvornår du ikke gør
  • Hav kun alkohol derhjemme, når du har planlagt at drikke
  • Begynd at drikke alkohol med færre procenter – drik vand til hver genstand
  • Vælg en dag, hvor du vil begynde at lægge dine alkoholvaner om.

3. Start nye vaner

  • Drik ikke alkohol hver dag – men kun hver anden dag eller kun i weekenden
  • Drik noget andet – fx alkoholfri vin og øl, juice eller kaffe
  • Nyd alkohol i små mængder, når du er hjemme. Sæt en grænse på 1 genstand.
  • Bestil mindre mængder, når du er ude – fx en lille øl i stedet for en stor eller drikke med færre procenter
  • Drop alkoholen og gør noget andet – gå en tur eller snak med en ven
  • Drop alkoholen et stykke tid – se hvor mange dage, du kan undvære alkohol
  • Sig “Nej tak”.

Kilde: Sundhedstyrelsen udmeldinger om alkohol.

Hvad kan du spare i dit daglige forbrug?

Liste af vaner der kan hjælpe dig med at spare i dit daglige forbrug. Besparelsen afhænger af dine nuværende vaner.

VaneBesparelses eksempelBesparelse per gang, krBesparelse %
1. Lav mad selvI stedet for takeaway pizza, så lav pizza dejen selv og tilføj toppings. Fra 67 kr til 15 kr per måltid77%
2. Spis mindre kød, flere grøntsagerErstat kød med grøntsager i en hovedretFra 32 kr til 15 kr per halve kilo50%
3. Drik mindre alkohol Erstat øl og vin med vand, te eller kaffeFra 5 kr til 1 kr per glas/kop80%
4. Køb private label i stedet for mærkerF.eks. køb privatelabel sodavand i stedet for mærke sodavand.Fra 8 kr til 2 kr per liter75%
5. Spis havregrød til morgen mad Erstat rundstykkere/bagerbrød med portion havregrød med kanelsukker.Fra 5 kr til 1 kr per måltid80%
6. Bag dit eget brødErstat bagerbrød med hjemmelavet brødFra 50 kr til 5 kr90%
7. Bag dit eget knækbrødErstat færdiglavet knækbrød købt med hjemmelavet.Fra 40 kr til 5 kr per kg80%

Erstat Smør med Dijonnaise

Ved at erstatte smør/smørbart med Dijonnaise kan du få mere smag, samt reducere forbrug af umættede fedtsyrer med 85-93%. Tilsvarende kan kalorieforbruget på fedtstof falde med 18-43%.

Smør og fedtstofPris/kgtilbudkCal/100g% mættede
fedtsyrer
%
fedt
Kærgården10040-8065235%72%
Bakkedal8236-4067934%75%
Lurpak – smør109.536-4073952%82%
Lurpak – smørbart107.536-4072442%80%
Naturli – smørbart70.96068126%75%
Kærgården – Let99.7551622%57%
Becel – Let59.8403467.5%38%
Becel – ProAktiv131.83197.8%35%
Dijon sennep80-12023-601500.6%11%
Mayonnaise75-9840-506906.2%79%
Dijonnaise
(50% Dijon sennep,
50% Mayonnaise)
80-15732-554213.4%42-
45%

Erstat chokolade med Earl Grey te

Earl grey te har en sød og let syrlig smag. Hvis du har for vane at spise chokolade i løbet af dagen, f.eks. sent på eftermiddagen eller efter aftensmaden, så kan en kop te være en mulig erstatning.

kCalPris, kr
Mørk Chokolade – 20 gram1208-10
Mørk Chokolade – 10 gram604-5
Blandet slikpose – 50 gram1755-8
Earl Grey te00.5-6

Oversigt: Råd til vægttab

Lav ændringer i dine vaner

  1. Slå autopiloten fra, ved at træne din opmærksomhed og spørge “Hvad får autopiloten mig til at gøre? Og hvad kan jeg vælge i stedet for?”
  2. Skab medvind, ved at gøre det let at ændre dine vaner
  3. Drik færre kalorier, ved at drikke vand, te, kaffe, light sodavand
  4. Bevæg dig mere, ved at gå, cykle, og dyrke mere sport
  5. Spis mere grønt, samt spise mindre kød og brød
  6. Spis mindre sukker, ved at erstatte slik med frugt
  7. Vælg fuldkorn, i stedet for lyst brød/pasta
  8. Spis mindre fedt, ved at spise mindre smør, ost, olie, chips, leverpostej
  9. Spis mindre mængder, ved at fornemme ændringer i din sult
  10. Spis med mere nærvær, ved at undgå uopmærksom spisning og ved at spørge dig selv “Hvilke valgmuligheder har jeg lige nu?”

Kilde: Link til ” 10 veje til vægtab”, udgivet af Sundhedsstyrelsen og Komiteen for Sundhedsoplysning, 2019